BRATISLAVA - Pivo je pre niekoho len obyčajný nápoj, no pre mnohých súčasť kultúry. Rozdiel medzi správne a nesprávne načapovaným pivom je veľký. S kamerou sme sa preto vybrali priamo do bratislavského podniku, kde nám profesionálny výčapník ukázal, ako sa to robí naozaj poctivo.
Samozrejme, neostalo len pri pozeraní. Naša redaktorka si to vyskúšala na vlastnej koži a nebola to veru prechádzka ružovou záhradou.
Tri štýly a tri rôzne techniky
Možno ste už počuli, že trom pivným štýlom sa hovorí hladinka, šnyt a mlieko. Zrejme si ich aj takto sami objednávate. Základom je dokonale čistý, studený a mokrý pohár. Ale viete, ako sa čapujú?
Hladinka je najpopulárnejšia. Tento štýl si pýta presné ruky a cit pre detail. Pootvoríme kohút a načapujeme relatívne malý objem peny. Následne ponoríme kohút pod penu a naplno otvoríme prietok piva. Držíme kohút pod hladinou, po dosiahnutí okraja ho rýchlo zavrieme. Pivo má krásnu, krémovú penu plnú piva, ktorá je jemná a rovná.
Šnyt je už trochu frajerina. Obsahuje menej piva a viac peny a preto má aj iný postup. Pomaly pootvoríme kohút a načapujeme väčší objem peny. Ponoríme kohút pod penu a naplno otvoríme prietok piva. Ešte pred dosiahnutím okraja ho rýchlo zavrieme.
No a mlieko je úplne iná liga. Nejde o žiadne „pivo s penou“, ale o penu ako nápoj. Výčapník pomaly pootvorí kohút a čapuje len penu až po dosiahnutí okraja pohára. Takto je pohár plný hustej, krémovej peny, ktorá má sladšiu chuť.
Každý štýl vyžaduje inú techniku čapovania a presne to sme si chceli vyskúšať naživo. Keď však uvidíte výsledok, pivo našej redaktorky by ste zrejme vrátili čašníkovi.
Rozdiel v čapovaní určite spoznáte
Skúsený výčapník vie, že rozdiel spoznáte už podľa peny. Tá by po správnosti mala vyzerať krémovo, čo je základom piva Pilsner Urquell. Taktiež by sa v pive nemali nachádzať žiadne bublinky, ani na stene pohára a tak isto ani väčšie v samotnej pene. Konzistencia peny musí byť krémová a kompaktná, nejde predsa o sýtený nápoj. Zle načapovanému pivu sa postupne rozpadá pena a vytvára veľké bubliny. Chybou je samozrejme aj to, keď je načapované v nesprávnom objeme.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Výčapník nám vysvetlil, že dôležité sú:
- pivne umytý pohár (žiadne viditeľné kvapky na skle),
- hustá, krémová pena, po odpití zanecháva stopy peny na pohári, tzv. krúžkuje,
- žiadne bublinky na skle – tie sú známkou nesprávne pripraveného pohára na čapovanie
- pivo je načapované v správnom objeme a má správnu teplotu.
Čapovanie piva je umenie
Po našej skúsenosti musíme uznať, že dobre načapovať pivo je skutočne umenie. Nejde však len o to ako vyzerá pohár načapovaného piva, ale aj o komplexnú starostlivosť o pivo, od jeho skladovania až po servírovanie. Aby aj na prevádzke chutilo tak, ako vo výrobe v pivovare.
Legendárny ležiak Pilsner Urquell sa varí už od roku 1842 iba v českej Plzni a je považovaný za prvého svojho druhu na svete. Preslávil sa svojou zlatou farbou, výraznou ale príjemnou horkosťou zo žateckého chmeľu a jeho plnou chuťou.
Aj preto si výčapníci prechádzajú školením, aby pivo Pilsner Urquell načapovali presne tak, ako sa patrí a samozrejme aj všetky jeho štýly – či už ide o hladinku, šnyt alebo mlieko.
Keď budete nabudúce stáť pri výčape, možno si spomeniete, že pivo môže byť viac než len nápoj. A keď ide o značku, vsaďte vždy na overenú kvalitu.
Zistite viac o Pilsner Urquell
Advertoriál pripravený v spolupráci s Pilsner Urquell.