Utorok20. máj 2025, meniny má Bernard, zajtra Zina

Západné krajiny pripúšťajú možnosť vyslania vojakov na Ukrajinu ako odstrašujúcu silu proti Rusku

(Zdroj: SITA/AP/Evgeniy Maloletka)

KYJEV - Francúzsko a Británia ešte nedohodli podrobnosti o prípadnom rozmiestnení kontingentu západných síl na Ukrajine po možnom ukončení bojov a vyslovujú sa za vedúcu úlohu ukrajinských ozbrojených síl pri zabezpečení bezpečnosti krajiny. Napísal to dnes server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na vyjadrenie francúzskeho prezidenta a britského premiéra pred novinármi po dnešných rokovaniach v Kyjeve.

Kontingent západných síl by mal odradiť Rusko od prípadného ďalšieho útoku na susednú krajinu. Moskva akúkoľvek prítomnosť západných vojakov na Ukrajine odmieta.

Strana Progresívne Slovensko odsudzuje návštevu Roberta Fica v Moskve (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Pokračujú debaty všetkých partnerov pod vedením Francúzska a Británie. Môžem nahlásiť výsledok? Ešte nie. Pracujeme nad variantmi, ale rozhodnutie závisí aj od reakcie Ruska. Keď bude, rozpracujeme najefektívnejšie návrhy," povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podľa portálu potvrdil, že sa naďalej zvažuje možnosť vyslať na Ukrajinu vojakov z Francúzska, Británie a viacerých ďalších krajín. "Odstrašujúce sily sú možnosť. Ale všetko bude závisieť od rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, "povedal Macron.

"Pokiaľ ide o kontingent na mori a vo vzduchu a na súši, tak je tu určitá variabilita, pretože nie je prímerie," pripustil britský premiér Keir Starmer. Súčasne vyhlásil, že kontingent považuje za nevyhnutnú a veľmi dôležitú súčasť mierových dohôd, napísala Ukrajinska pravda. "Ak nebude kontingent, ktorý podporí (mierovú) dohodu, je veľmi pravdepodobné, že ju poruší (ruský prezident Vladimir) Putin.V minulosti už nedodržal dohody. Potrebujeme dlhodobý mier. Mier, ktorý vydrží len pár mesiacov či rokov, je nanič," vyhlásil britský premiér.

Obaja politici poznamenali, že kontingent nebude hlavnou zárukou bezpečnosti. "Záruky budú budované na niekoľkých úrovniach. Prvou vrstvou obrany bude samotná ukrajinská armáda, druhou potom odstrašovanie," povedal Macron. "Musíme posilňovať ukrajinskú armádu, aby bola odstrašujúcim prvkom," prizvukoval Starmer.

Kyjevský summit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s lídrami "koalície ochotných", ktorého sa zúčastnili tiež nemecký kancelár Friedrich Merz a poľský premiér Donald Tusk, sa zhodol na pritvrdení sankcií proti Rusku, ak odmietne 30-dňové prímerie. Zelenskyj na tlačovej konferencii vystúpil proti návrhu splnomocnenca amerického prezidenta Keitha Kellogga zrútil medzi Ukrajinou a Ruskom demilitarizované pásmo, dodala Ukrajinska pravda.

Viac o téme: RuskoUkrajinaMierové silyMedzinárodná politikaVojenský kontingent
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

OSZAR »