Streda21. máj 2025, meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána, Rita

Letecká bitka STOROČIA: Súboj technológii v ostrom boji v Pakistane! Čína vs. Francúzsko, takto to dopadlo

Počas konfliktu medzi Indiou a Pakistanom bojovali proti sebe na oblohe francúzske Rafale (India) a čínske J-10CE (Pakistan)
Počas konfliktu medzi Indiou a Pakistanom bojovali proti sebe na oblohe francúzske Rafale (India) a čínske J-10CE (Pakistan) (Zdroj: X/Sunil Garg/Frankie/The Informant)

INDIA/PAKISTAN – Najnovší regionálny konflikt medzi Indiou a Pakistanom prerástol už do leteckých súbojov na oblohe. V rámci operácie India zaútočila na oblasti v pakistane so svojimi stíhačkami. Islamabád odpovedal rovnakým spôsobom. Boj sa odohral v oblakoch a trval zhruba hodinu. Podľa niektorých išlo o najväčšiu leteckú bitku 21. storočia.

Nedávna letecká bitka v oblakoch spôsobila, že akcie čínskej spoločnosti AVIC Chengdu Aircraft vzrástli o 40 percent. Píše o tom CNN. Práve jej stíhačky J-10CE bojovali proti francúzskym lietadlám v rámci vojnového konfliktu medzi Indiou a Pakistanom. 

Paľba na diaľku 

Dňa siedmeho mája dostalo letectvo Indie v rámci operácie "Sindoor" rozkaz, aby letecky zaútočilo na niekoľko teroristických základní v Pakistane a Indiou kontrolovanom. Letecká bitka mala trvať hodinu a stíhačky oboch krajín nepreleteli do vzdušného priestoru nepriateľa. Pálili po sebe zo vzdialenosti viac ako 100 km. 

Čína figuruje ako hlavný dodávateľ zbraní pre Pakistan. Dlhodobo túto krajinu vyhlasuje za svojho "neochvejného brata". V leteckom súboji boli práve jej stíhačky a zbraňové systémy po prvýkrát nasadené do ostrého boja.

Okrem toho to bola aj prvá priama konfrontácia so stíhačkami západných spojencov. Podľa údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) sa Čína za posledných päť rokov podieľala na importe zbraní do Pakistanu v celkovom objeme 81 percent. 

Padli aj nové stroje 

Vo vzduchu sa stretlo 125 bojových lietadiel. Pakistan informuje, že za pomoci čínskych stíhačiek zostrelil päť bojových lietadiel nepriateľa. Malo ísť o MiG-29 a Su-30 zo sovietskej éry, ale najmä tri moderné francúzske Rafaely. India na vyhlásenia Islamabádu nereagovala, pričom poprela akékoľvek straty bojových lietadiel. 

Zdroj z francúzskeho ministerstva obrany však uviedol, že v bitke India skutočne prišlo najmenej o jedno z najnovších a najmodernejších bojových lietadiel Rafale francúzskej výroby.

"Tento stret je považovaný za najintenzívnejší vzdušný súboj medzi dvoma jadrovo vyzbrojenými národmi," povedal Salman Ali Bettani, odborník na medzinárodné vzťahy z Univerzity Quaid-i-Azam v Islamabáde. 

"Je to míľnik v operačnom využití pokročilých systémov čínskeho pôvodu. Navyše, pokiaľ sa správy o zostrelení francúzskych stíhačiek potvrdia, znamenalo by to, že Čína je schopná dodávať rovnako účinné a kvalitné zbrane ako USA," priblížil. 

Konflikt India-Pakistan 

India a Pakistan viedli vojnu o Kašmír trikrát od získania nezávislosti od Británie v roku 1947. Sovietsky zväz podporoval Indiu, a USA a Čína boli na strane Pakistanu. Teraz medzi jadrovými mocnosťami v Ázii eskaluje nový konflikt. 

India má čoraz bližšie k USA a Západu (Francúsko, Izrael). Washington podľa CNN využíva túto krajinu ako strategickú protiváhu Číny, pričom dodávkami zbraní postupne znižuje jej závislosť od ruských zbraňových systémov. Pakistan naopak prehĺbil vzťahy s Čínou a priklonil sa na východne orientovanú politiku. Figuruje aj v čínskom projekte "Iniciatíva pásu a cesty". 

Siemon Wezeman, vedúci výskumník v programe SIPRI pre obchod so zbraňam, poznamenal, že Čína vyplnila vákuum, ktoré po sebe zanechali USA. Washington mal zhruba pred desiatimi rokmi obviniť Islamabád, že "nerobí dosť pre boj proti teroristom", pričom narážal na Taliban operujúci v Pakistane. 

Viac o téme: VojnaZbraneStíhačkyDodávateliaČínaFrancúzskoPakistanMiG-29IndiaSu-30RafaleJ-10CE
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

OSZAR »