TALIN - Nad estónskym pobrežím došlo k vážnemu incidentu – ruský stíhač Su-35 narušil vzdušný priestor bez ohlásenia, s vypnutým transpondérom a bez reakcie na výzvy. Vzniklo podozrenie, že Moskva vyslala letectvo na ochranu nelegálnej „tieňovej flotily“.
Neohlásené vtrhnutie: Su-35 bez transpondéra nad Estónskom
Estónske ozbrojené sily v utorok oznámili, že do ich vzdušného priestoru v blízkosti polostrova Juminda vniklo ruské bojové lietadlo typu Su-35. Incident je o to závažnejší, že stroj neprihlásil letový plán, mal vypnutý transpondér a nereagoval na žiadne rádiové výzvy. Reakcia NATO bola okamžitá – z leteckej základne Ämari vzlietli aliančné F-16, ktoré narušiteľa identifikovali.
Hoci takéto incidenty nie sú nad Baltským morom výnimočné, tento vyvolal zvýšenú pozornosť aj pre možnú súvislosť s ďalšou provokáciou zo strany Ruska.
Tieňová flotila a tanker „Jaguar“: Zákulisie napätia
Podľa informácií východoeurópskeho média Nexta sa za dramatickým leteckým výpadom skrýva ešte výbušnejší príbeh: estónske vojenské sily sa údajne pokúsili zastaviť tanker „Jaguar“, patriaci do ruskej tieňovej flotily – siete plavidiel, ktoré obchádzajú sankcie a pašujú ruskú ropu.
Ruský stíhač Su-35 mal byť vyslaný ako podpora pre tanker, ktorý plával pod gabunskou vlajkou smerom k ruskému prístavu. Oficiálne estónske vyhlásenie však o žiadnom pokuse o zadržanie lode nehovorí.
Podľa satelitného sledovania sa „Jaguar“ v stredu večer nachádzal v pohybe východne od ruského ostrova Gogland, čo naznačuje, že nebol zadržaný ani zablokovaný.
Ruské provokácie a hrozby cez Telegram
Do situácie sa vložil aj ruský telegramový kanál Fighterbomber, blízky ruskému letectvu. V príspevku sprevádzanom videom, kde vidieť tanker, pobrežnú loď, vrtuľník a stíhačku, zaznela provokatívna rétorika: „Vzdušné sily tu nepomôžu. Nebudú strieľať. Pomôžu len útoky a prieniky. Baltická flotila je príliš malá, ale máme mocnú Čiernomorskú flotilu, ktorá vie v Balte operovať.“
Táto hrozba však stojí na vratkých nohách. Čiernomorská flotila totiž utrpela ťažké straty rukami ukrajinských síl a každý pokus o jej presun do Baltského mora by narazil na zásadný problém – uzavretý Bospor. Turecko striktne zakazuje prechod vojenských lodí cez túto dôležitú morskú cestu.
Diplomatická reakcia: Estónsko posiela protestnú nótu
Talin reagoval na porušenie svojho vzdušného priestoru diplomatickou cestou a oficiálne podal protestnú nótu ruskému veľvyslancovi. Podobné narušenia s neoznačenými lietadlami nie sú ojedinelé – nad Baltským morom sa opakujú a vyžadujú si pravidelný zásah aliančných stíhačiek.
Nie je to pritom prvýkrát, čo Estónsko čelí aktivitám ruskej tieňovej flotily. Len pred mesiacom dočasne zadržali tanker „Kiwala“, ktorý mal podľa úradov neporiadok v dokumentoch aj technické nedostatky. Plavidlo bolo pod sankciami EÚ, a po dvojtýždňovej kontrole ho estónske orgány prepustili.
Napätie v Baltskom mori opäť narastá. Incidenty, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako izolované, sú čoraz viac vnímané ako súčasť širšej ruskej stratégie hybridného zastrašovania. Estónsko a NATO však dávajú jasne najavo, že sú pripravené chrániť každý centimeter svojho vzdušného aj námorného priestoru.