TEL AVIV - Ak sa naskytne príležitosť dočasného prímeria za účelom výmeny rukojemníkov, Izrael bude ochotný ju prijať. Podľa agentúry AFP to dnes povedal premiér Benjamin Netanjahu, ktorý ale zároveň dodal, že po skončení súčasnej vojenskej ofenzívy v Pásme Gazy bude celá oblasť pod kontrolou Izraela. Z rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy stále zadržiava teroristické hnutie Hamas a jeho spojenci, je celkom určite nažive 20 osôb, povedal Netanjahu.
Až 38 z celkového počtu 58 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy mohlo byť podľa Netanjahua zabitých. "Všetky ich dostaneme späť," povedal premiér v Jeruzaleme na prvej tlačovej konferencii od vlaňajšieho decembra. Podľa Netanjahua má Izrael v Pásme Gazy tri vojnové ciele: zničiť Hamas, zabezpečiť návrat všetkých unesených rukojemníkov a zabezpečiť, že Pásmo Gazy nebude pre Izrael predstavovať nebezpečenstvo. Netanjahu tiež povedal, že izraelská armáda tento mesiac pri jednom z úderov v Pásme Gazy pravdepodobne zabila vodcu Hamasu Muhammada Sinvára.
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy po útoku teroristického hnutia Hamas a jeho spojencov na juh Izraela, pri ktorom ozbrojenci v októbri 2023 zabili na 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli. Na jeseň 2023 a tento rok v januári a vo februári bola počas dvoch prímeria prepustená veľká časť týchto rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov. Časť rukojemníkov v Pásme Gazy zahynula.
Od začiatku vojny bolo v Pásme Gazy podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva spravovaného Hamásom zabitých viac ako 53 600 Palestínčanov. Približne 90 percent obyvateľstva Pásma Gazy bolo v dôsledku bojov vysídlených, v mnohých prípadoch boli veľké skupiny Palestínčanov vysídlené opakovane. Predlžovanie a zintenzívňovanie izraelských úderov v Pásme Gazy a od začiatku marca trvajúca izraelská blokáda prísunu humanitárnej pomoci vyvolala vlnu medzinárodného odsúdenia a nátlaku, na ktorú Izrael reagoval obmedzeným uvoľnením blokády.