TASMÁNIA – Jedna z najdlhších rýb na svete sa objaví na morskej hladine len veľmi ojedinele. Preto bolo pre všetkých miestnych prekvapením, keď na pláži v Tasmánii uvideli tohto morského tvora. Jeho zjavenie sa spája s príchodom katastrofy.
Jedna z najdlhších rýb v oceáne, ktorá môže dorásť až do ôsmich metrov, vyplávala na pobrežie Tasmánie. Ako píše The Guardian, miestni začali v pondelok v ranných hodinách spočiatku hovoriť o veľkom striebornom pruhu na pláži. "Regalecus glesne", ktorá nemá slovenský názov, je považovaná za predzvesť katastrofy.
Ako prvá objavila túto rybu Sybil Robertsonová. Obrovský sleď sa mal vyplaviť na Ocean Beach neďaleko mesta Strahan. "Keď ráno idem von, na pláži som jediná osoba. Všimla som si orliakov morských, ako nad niečím poletujú. Keď som prišla bližšie, zbadala som v piesku veľkú rybu," hovorí Sybil.
Keď tohto nezvyčajného tvora odfotila a uverejnila na Citizen Scientists of Tasmania, vyjadrili sa k tomu aj viaceré vedecké kapacity. "Tento nález je veľmi nezvyčajný. Tieto ryby žijú v otvorenom oceáne v hĺbke 150 až 500 metrov. Môžu vážiť aj cez 400 kilogramov. Nemajú takmer žiadne svaly. Nechávajú sa unášať prúdom a živia sa len planktónom," prezradil.
Príchod katastrofy
S rybou sa spája povera, že po jej zjavení prichádza katastrofa, väčšinou zemetrasenie. Prišlo to z japonskej mytológie. Tá hovorí, že štíhli požierači planktónu zámerne opustia hlbiny a zamieria na pláž vo chvíli, keď cítia, že sa blížia problémy.
Typickým príkladom boli vlny tsunami vo Fukušime, ktoré v roku 2011 poškodili miestnu jadrovú elektráreň. V tom čase vyplavilo na breh desiatky týchto morských tvorov.