Nedeľa6. júl 2025, meniny má Patrik, Patrícia, zajtra Oliver

Krajiny EÚ okrem Maďarska sa zhodli na podpore Ukrajiny a zvýšení tlaku na Rusko

Ilustračný obrázok
(Zdroj: SITA/(AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

BRUSEL - Všetky krajiny Európskej únie s výnimkou Maďarska sa dnes v Bruseli zhodli na ďalšej podpore Ukrajiny a na zvýšení tlaku na Rusko aj prostredníctvom sankcií zameraných na energetiku. Kvôli nesúhlasu Budapešti ale text nemá obvyklú záväznosť oficiálnych záverov summitu. Pôvodne sa očakávalo, že by sa dnes mohlo podariť dosiahnuť politická zhoda na novom osemnástom balíku sankcií, proti sa ale v tomto prípade popri Maďarsku stavia aj Slovensko. V závere samitu sa však jeho účastníci zhodli na polročnom predĺžení existujúcich sedemnástich sankčných balíkov.

V texte o Ukrajine, ktorý podľa našich informácií dnes odmietol podporiť maďarský premiér Viktor Orbán, EÚ "dôrazne odsudzuje pokračujúce bombardovanie civilistov a civilnej infraštruktúry Ruskom a vyzýva na úplné, bezpodmienečné a okamžité prímerie. "Od Moskvy požaduje "skutočnú politickú vôľu ukončiť vojnu". Pokiaľ ide o ďalšie sankcie, na presadenie ktorých treba jednomyseľnosť, dali Maďarsko a Slovensko najavo, že ich zablokujú, ak Európska komisia nestiahne svoj návrh na postupné ukončenie dovozu ruských fosílnych palív do roku 2027.

Slovenský premiér Robert Fico sa dnes kvôli tomu stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Rokovania označil za konštruktívne a pragmatické. Zopakoval však, že Slovensko nový sankčný balík nepodporí. Pri piatkovom stretnutí veľvyslancov pri EÚ bude Bratislava žiadať o odloženie hlasovania. Orbán, ktorý je v únii považovaný za spojenca ruského vodcu Vladimira Putina, sa dnes zase opäť postavil proti vstupu Ukrajiny do Európskej únie, keď vyhlásil, že Maďarsko nechce byť v rovnakom spolku s bojujúcou krajinou, pretože je to nebezpečné.

Prostredníctvom videoprenosu sa pripojil aj ukrajinský prezident

Prostredníctvom videoprenosu účastníkov summitu oslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyzval na prijatie silného osemnásteho balíka protiruských sankcií. "Ukrajina je pripravená na spravodlivý mier, Ukrajina je pripravená na prímerie, ale Rusko všetko blokuje," vyhlásil. Práve z tohto dôvodu sa podľa neho musí zvýšiť tlak na Moskvu; sankcie sú pritom najefektívnejším nástrojom. "Čo je teraz potrebné, je naozaj silný osemnásty sankčný balíček, kľúčovými cieľmi musí byť obchod s ropnými produktmi, ruské banky a ďalšie finančné nástroje," uviedol.

Summit sa dnes venoval tiež vojne v Pásme Gazy a vyzval na okamžité prímerie aj na bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov. Situáciu v tomto úzkom pobrežnom pásme, kde žijú vyše dva milióny Palestínčanov, označil za katastrofálnu a zúfalú; politici sa v tejto súvislosti zmienili najmä o neprijateľnom počte civilných obetí a rozsahu hladovania. Žiadajú, aby Izrael úplne zrušil blokádu Gazy, umožnil okamžitý a nerušený prístup humanitárnej pomoci a plne dodržiaval svoje záväzky podľa medzinárodného práva.

Španielsky premiér Pedro Sánchez navyše vyjadril presvedčenie, že v Gaze dochádza ku genocíde

Európska rada tiež odsúdila vyostrenie situácie na okupovanom Západnom brehu Jordánu v dôsledku narastajúceho násilia zo strany osadníkov, rozširovania nelegálnych osád a izraelskej vojenskej operácie. Španielsky premiér Pedro Sánchez navyše vyjadril presvedčenie, že v Gaze dochádza ku genocíde. Izrael podľa neho jasne porušuje článok 2 asociačnej dohody medzi EÚ a Izraelom, a Madrid sa preto bude usilovať o jej pozastavenie. Pozastavenie či úplné zrušenie dohody by vyžadovalo jednomyseľnú podporu krajín EÚ, čo sa nejaví ako pravdepodobné, keďže Izrael má v únii niekoľko spojencov, vrátane Česka.

Lídri členských krajín sa dnes zhodli na tom, že je potrebné pokračovať vo výraznom zvyšovaní výdavkov na obranu a bezpečnosť a lepšie spoločne investovať. Za existenčnú výzvu pre úniu označili ruskú agresiu proti Ukrajine a jej dopady na európsku aj globálnu bezpečnosť. Ku skupine krajín Európskej únie, ktoré sa usilujú o sprísnenie migračnej politiky a pravidelne sa stretávajú, sa dnes prvýkrát pridalo Nemecko. Takzvané migračné raňajky sa spolu so zástupcami ďalších 12 krajín zúčastnil nemecký kancelár Friedrich Merz, ktorý do Bruselu prišiel na svoj prvý summit EÚ.

Viac o téme: PodporaMaďarskoPoľskoUkrajinaEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

OSZAR »