BALTIMORE - Vedci z prestížnej John's Hopkins University prišli s prelomovým objavom: experimentálny krvný test dokáže zachytiť známky rakoviny v tele pacienta ešte skôr, než sa objavia prvé príznaky. Výsledky štúdie naznačujú, že včasná diagnostika by mohla zásadne zvýšiť šance na vyliečenie.
Vedci z John's Hopkins University oznámili vývoj pokročilého krvného testu, ktorý by mohol odhaliť prítomnosť rakoviny v tele človeka až tri roky pred oficiálnou diagnózou, uviedol portál Fox News. Výskum bol publikovaný v renomovanom odbornom časopise Cancer Discovery a čiastočne financovaný americkým Národným inštitútom zdravia (NIH). V rámci štúdie vedci analyzovali krvné vzorky zo štúdie ARIC (Atherosclerosis Risk in Communities), ktorá pôvodne sledovala rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení. Do výskumu boli zahrnutí účastníci, u ktorých sa rakovina prejavila do šiestich mesiacov od odberu vzorky a porovnávaní boli s osobami bez diagnózy.
Z celkového počtu 52 testovaných osôb malo osem pozitívny výsledok v rámci tzv. MCED testu (Multi-Cancer Early Detection), pričom u všetkých sa rakovina preukázala do štyroch mesiacov. U šiestich z nich sa podarilo získať aj staršie vzorky krvi, odobraté ešte 3,1 roka až 3,5 roka pred diagnózou. A práve v štyroch týchto prípadoch výskumníci identifikovali genetické mutácie spojené s nádorovými bunkami. „Boli sme nadšení, že sa nám podarilo detegovať rakovinu ešte predtým, než sa prejavia symptómy,“ uviedla hlavná autorka štúdie, onkologička a výskumníčka Yuxuan Wangová. Ako dodala, liečba rakoviny má oveľa vyššiu úspešnosť, ak sa začne v skorom štádiu: „Väčšina mojich pacientov má pokročilú formu ochorenia, kde už nejde o vyliečenie, ale len o predĺženie života.“
Nickolas Papadopoulos, jeden z autorov štúdie, zdôraznil potrebu ďalšieho vývoja spoľahlivých a dostupných testov: „Skorá detekcia by mohla zásadne zlepšiť prognózu pacientov. Samozrejme, je potrebné tiež určiť, ako bude vyzerať klinické sledovanie po pozitívnom teste.“ Testy typu MCED zatiaľ nie sú bežnou súčasťou lekárskej praxe, no podľa odborníkov by mohli v budúcnosti predstavovať revolučný nástroj v boji proti rakovine.