BRATISLAVA - Prezident Peter Pellegrini v parlamente predniesol svoju prvú správu o stave Slovenskej republiky. Hlava štát sa pred poslancov postavila takmer rok od svojej inaugurácie.
Pellegrini už v úvode svojho príhovoru povedal, že nebudem robiť ani komentátora uplynulých udalostí a ani opakovať floskuly „Na vzájomný politický súboj si úplne vystačia koaliční aj opoziční politici, a na jeho komentovanie slovenské médiá,“ odkázal. Povedal tiež, že počas jeho pôsobenia vo funkcii nebude Prezidentský palác ani ďalším koaličným partnerom, ale ani hniezdom opozičného odporu.
Poukázal na to, že medzi ľuďmi vládne neistota, sklamanie, hnev, zúfalstvo a strach. Politici im podľa neho často ponúkajú zástupné témy, ktoré vnášajú do politiky hnev a nenávisť. Ľudí podľa neho však trápia témy ako zdravotníctvo, vysoké ceny, dopad vojny na Ukrajine či aktuálna politická situácia. "Nielenže im totiž nedáva odpovede na mnoho ich skutočných problémov, ale často im nedáva ani nádej, že sa v najbližšom čase niečo zásadné zmení," povedal.
Vrátil sa do obdobia pandémie
Prezident sa vrátil tiež do obdobia pandémie a skritizoval vtedajšiu vládu. "Pandémia Covidu bola obrovským zásahom do spoločnosti. Pre mnoho ľudí vtedy štát nepredstavoval autoritu, ktorá premyslene a s rozvahou riadi boj s nákazou. Práve naopak – mali pocit, že chaotické rozhodnutia vtedajšej vlády prispievajú k všeobecnému zmätku a v konečnom dôsledku i k ľudským a hospodárskym obetiam. Práve preto je dnes nesmierne dôležité, aby vláda konečne po piatich rokoch dala ľuďom jasnú odpoveď v podobe analýzy riadenia pandémie," uviedol.
V tomto bode sa dotkol aj tzv. covidových amnestií, ktoré vláda prijala a ktoré im vrátil ako rpezident na prerokovanie do parlamentu. "Bez takejto analýzy sa vláda namiesto objektívneho zhodnotenia dôsledkov vtedajšieho manažmentu pandémie vydáva cestou nebezpečného experimentu v podobe plošného odškodnenia všetkých, ktorí porušovali stanovené pravidlá. Aj tých, ktorí si napríklad odmietli dať rúško pri návšteve nemocnice či domova dôchodcov a mohli tak reálne šíriť vírus so smrteľnými následkami pre svoje okolie," odkázal. Pripomehul, že aj pri nedávnej slintačke a krívačke, ktorá Slovensko psotihla, štát žiadal občanov aj podnikateľov, aby tieto opatrenia dodržiavali, pričom bol pripravený trestať porušovanie svojich prísnych pravidiel. "Preto je z môjho pohľadu mimoriadne nebezpečné, ak práve v takejto situácii vyšle štát signál, ž iné opatrenia dodržiavať netreba a že všetkých previnilcov je pripravený kedykoľvek odškodniť," pripomenul.
Chýba nám dlhodobá vízia
Uviedol tiež, že Slovenskej republike chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom. Odkázal pri tom na správu NKÚ. Skritizoval tiež, že jednotlivé ministerstvá spolu nespolupracujú. "Ak budeme pokračovať v tomto trende vládnutia na jedno volebné obdobie, nikam sa nedostaneme! Slovensko má plné šuflíky koncepcií, vízií či stratégií. Dokopy viac ako 150 strategických dokumentov, ktoré však nie sú nijako prepojené. A každý mesiac pomaly pribudne jedna nová," uviedol.
Skritizovala tiež atmosféru v slovenskej spoločnosti, ktorá podľa neho dosiahla nebezpečnú hranicu. Pripomenul minuloročný atentát, po ktorom je podľa neho situácia v spoločnosti ešte horšia. Nerozumie tiež, ako môže tak veľká časť verejnosti pochybovať o tom, že k spáchaniu atentátu vôbec došlo. "Naozaj som úprimne veril – a určite som nebol sám – že vlaňajší bezprecedentný atentát na predsedu vlády otrasie slovenskou politickou scénou a donúti ju zamyslieť sa nad dôsledkami svojho správania sa. Po roku musím nielenže povedať, že sa tak nestalo, ale že situácia v spoločnosti je ešte horšia a ešte nebezpečnejšia," povedal.
Najdôležitejšou svetovou stranou je Západ
Skritizoval tiež súčasnú prácu médií a spôsob, akým pristupujú k overovaniu faktov. V závere sa dotkol zahraničnej politike. Hovoril o politike na všetky štyri svetové strany a pripomenul vláde, že jednou zo svetových strán je aj Západ. Vyzdvihol dôležitosť Západu a Európskej únie pre naše hospodárstvo. "Nie je len jednou zo štyroch svetových strán, ale najdôležitejšou," odkázal. "89 percent všetkých investícií prichádza na Slovensko z Európskej únie. A 78 percent celého slovenského vývozu smeruje do členských štátov Únie. Európska únia je naším hospodárskym, zahraničnopolitickým, hodnotovým, a čoraz viac aj bezpečnostným priestorom, ktorý za žiadnych okolností nesmieme opúšťať," pripomenul. Vládu požiadal, aby sa v snahe viesť zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany nevzďaľovala od našich partnerov v Európskej únii a spojencov v Severoatlantickej aliancii.
V závere poslancov a členom vlády vyzval, aby si pred každým rozhodnutím položili otázku, či sa potom bude ľuďom lepšie a pokojnejšie žiť.
Pellegrini pôvodne plánoval vystúpiť v parlamente už vo februári. Koncom roka 2024 avizoval, že bude správy podľa vlastných slov prednášať v pléne v priebehu roka pri akejkoľvek vážnejšej situácii. Doteraz sa tak však nestalo. Dnes predstúpil pred poslancov so správou po prvýkrát.
S výročnou správou o stave republiky vystupovali v pléne aj Pellegriniho predchodcovia Zuzana Čaputová či Andrej Kiska. Pellegrini sa ujal prezidentského mandátu 15. júna 2024.