BRATISLAVA - Slovensko zaplavili podvodné správy. Tie sa šíria cez obľúbenú aplikáciu WhatsApp, ktorú využíva množstvo Slovákov. Ide o známy podvod o dcére "tanečníčke", ktorý však nadobúda obludné rozmery. Najnovšie sa rozposiela cez kontakt naliehavá prosba známym, že potrebuje požičať financie. Podvedených je množstvo ľudí, ktorí v dobrej viere peniaze poslali.
Do redakcie sa nám ozval čitateľ, ktorý sa sa stal obeťou podvodu. Ide o známy "podvod tanečníčky", na ktorý polícia už dlhodobo upozorňuje. Jeho známy na túto správu, ktorá mu prišla od iného priateľa, klikol a následne v jeho mene všetkým kontaktom rozposlalo správu v zmysle "Ahoj, potrebujem súrne požičať 1000 eur do piatku". Správa prišla aj jemu. Nie len on, ale viacerí jeho známi z kontaktov peniaze z dobrosrdečnosti poslali, mysliac si, že pomáhajú priateľovi. V skutočnosti však peniaze zaslali podvodníkom. Kroky následne smerovali na políciu, kde nahlásil, že sa stal obeťou podvodu. Podľa polície je už niekoľký v poradí, ktorý v tomto prípade prišiel na políciu a to len v ten istý deň.
Takto prebieha podvod
Podvody šíriace sa cez aplikáciu WhatsApp zaznamenala aj polícia, informovala Topky.sk Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia PZ. Podrobne opísala, ako to celé prebieha.
Podvodná aktivita začína doručením správy cez aplikáciu WhatsApp, v ktorej známy kontakt žiada hlasovanie v súťaži za dcéru "tanečníčku". "Súčasťou registračného procesu pri hlasovaní je skopírovanie 'kódu'. Po jeho zadaní ',kyber-útočník' prevezme kontrolu nad vašim WhatsApp účtom," opisuje Hrabovská s tým, že váš účet tak ovládne a vo vašom mene začne odosielať správy všetkým kontaktom z vášho telefónneho zoznamu.
Polícia upozorňuje, že najčastejším predmetom takejto podvodnej správy, ktorá je rozoslaná "kontaktom" z vášho mobilu, je práve naliehavá žiadosť o zaslanie peňazí s uvedením čísla účtu, aby ste zaslali finančné prostriedky čo najskôr.
Rady a odporúčania polície
- Nikdy neodpovedajte na takéto správy;
- Nikdy neposielajte peniaze takto vyžiadaným spôsobom, ani keď správa prišla zo známeho kontaktu, ktoré máte uložené v telefónnom zozname (číslo si preverte cez alternatívny kontakt);
- Ak už "kyber-útočník" prevzal kontrolu nad vašim WhatsApp účtom a rozosiela správy vo vašom mene – oznámte to najbližšiemu oddeleniu Policajného zboru. Nezabudnite predložiť dôkazný materiál, napr. komunikáciu v tejto aplikácii;
- Nezabudnite skontrolovať všetky zariadenia, ktoré sú prepojené s vašim WhatsApp účtom;
- Ak vám medzičasom útočník zmazal prístup do vášho WhatsApp účtu, dajte vedieť svojim známym a všetkým kontaktom vo svojom telefónnom zozname cez iný komunikačný kanál, že sú vo vašom mene posielané falošné správy. Upozornite ich, že v žiadnom prípade nemajú reagovať, pretože ide o podvod.