JERUZALEM/BERLÍN - Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.
Autofágia je proces, ktorý reguluje recykláciu buniek a prebieha vo všetkých živých organizmoch okrem baktérií. Medzinárodný tím vedcov, ktorí pôsobia na univerzitách v Izraeli a Nemecku skúmal úlohu daného javu v zrení. Štúdiu s výsledkami zverejnil vedecký žurnál New Phytologist, uviedla TASR. Experti zistili, že autofágia ovládaním produkcie etylénu, respektíve eténu, ovplyvňuje zrenie plodov. Etén je hlavným hormónom, ktorý ovláda zrenie mnohých plodov, napríklad jabĺk, paradajok či banánov.
Vedci vytvorili rastliny rajčiaka, ktoré umožňovali dočasné genetické potlačenie autofágie špecificky v nezrelých plodoch plnej veľkosti. Potom v nich spustili produkciu etylénu a zrenie predčasne v porovnaní s bežným procesom ovládaným autofágiou. Následná analýza ukázala, že neprítomnosť autofágie urýchľuje zrenie plodov rastliny a zvyšuje produkciu etylénu, čím dokázali, že autofágia odďaľuje starnutie plodov podobne ako v prípade živočíchov. Regulácia zrenia plodov má dôležité implikácie pri znížení plytvania potravinami, môže umožniť rozšírenie výberu plodín dostupných konzumentom a ponúknuť riešenie udržateľnej potravinovej istoty, podľa odhadov totiž približne 40 percent celosvetovej poľnohospodárskej produkcie vyjde navnivoč.