BRATISLAVA - Podvod roka? Tak by sa asi dal nazvať podvod, ktorý už mesiace koluje cez obľúbenú aplikáciu Whatsapp a aj napriek opakovaným upozorneniam polície a médií obetí každým dňom pribúda. Polícia okrem toho v poslednom období na území Bratislavského kraja zaznamenala nové formy podvodov, ktorými sa podvodníci snažia vylákať od obetí nemalé finančné prostriedky. O všetko môžete prísť aj kvôli telefonátu.
Ako informuje polícia, spoločným menovateľom dobre známeho podvodu, na ktorý už doplatilo množstvo Slováko a nových fínt, ktoré podvodníci najnovšie využívajú, je aplikácia WhatsApp. Prostredníctvom nej podvodníci oslovujú svoje obete s rôznymi legendami.
Polícia opakovane pripomína, že jedným z nich je podvod o hlasovanie za dieťa. "Podvodníci doručia správu, v ktorej zdanlivo známy kontakt žiada hlasovanie v súťaži za dcéru 'tanečníčku' s registračným kódom po kliknutí na ktorý získa podvodník kontrolu nad vašim WhatsApp účtom a vo Vašom mene začne odosielať správy všetkým kontaktom z vášho telefónneho zoznamu. Predmetom takejto podvodnej správy, je zároveň naliehavá žiadosť o zaslanie finančných prostriedkov s uvedením čísla účtu," opisuje hovorca bratislavskej krajskej polície Lukáš Pecek.
V ďalších prípadoch sa podvodníci prostredníctvom uvedenej aplikácie vydávajú za osobou rodinného príslušníka alebo "kamaráta", ktorý si potrebuje požičať peniaze s prísľubom ich vrátenia, ktoré žiada zaslať na konkrétny bankový účet.
V hre je sofistikovanejší spôsob podvodu
Polícia taktiež zaznamenala aj sofistikovanejší spôsob podvodu. V ňom podvodník priamo telefonicky kontaktuje obeť a uvedie jej, že na ňou vytvorenom bitcoinovom účte sa nachádza vyšší obnos peňazí, pričom je nutné tieto peniaze konvertovať na osobný účet.
"Následne podvodník zašle obeti internetový odkaz, po kliknutí na ktorý je presmerovaná na stránku, kde následne cez 'bitcoinovú' aplikáciu zadá kód zaslaný od podvodníka, čím mu poskytnutím ďalších údajov umožní vstup do elektronického bankovníctva, kde následne dôjde k odčerpaniu finančných prostriedkov na zahraničné účty," varuje policajný hovorca.
Rady polície, ako sa nestať obeťou podvodu
- Na takéto správy cez aplikáciu WhatsApp neodpovedajte;
- Neposielajte peniaze takto vyžiadaným spôsobom, ani keď správa prišla zo zdanlivo známeho kontaktu, ktorý máte uložený v telefónnom zozname;
- Ak nemáte žiadnu skúsenosť s investovaním do bitcoinov resp. nikdy ste si žiadny bitcoinový účet nezakladali, takýto hovor okamžite ukončite.