Streda28. máj 2025, meniny má Viliam, zajtra Vilma

Nevinné FOTO, desivý príbeh: Týchto OSEM záberov ukazuje posledné chvíle pred tragédiou! Budete mať husiu kožu

(Zdroj: X/HistorylandHQ/creepydotorg)

USA – Niet pochýb o tom, že fotografia dokážu vyvolať silné emócie. Kým niektoré dojímajú k slzám, z iných vám môže naskočiť husia koža. To je prípad nasledujúcich ôsmich záberov, ktoré zachytávajú posledné chvíle pred obrovskými tragédiami či katastrofami.

1. Ničnetušiace obete jadrového testu

Skupina trinásťročných dievčat odišla v júli 1945 kempovať do Ameriky. Kúpali sa v rieke v Ruidoso v Novom Mexiku. Dievčatá však nevedeli, že neďaleko bola v rámci projektu Manhattan odpálená jadrová bomba. „Všetci sme boli šokovaní... a potom, zrazu, sa nad našimi hlavami objavil veľký mrak a na oblohe svetlá,“ pre National Geographic povedala Barbara Kentová, ktorá mala v tom čase iba 13 rokov a sama je zachytená na fotografii. „Dokonca nás boleli oči, keď sme sa pozreli hore. Celá obloha bola čudná. Bolo to, ako keby vyšlo ohromne jasné ​​slnko.“ O niekoľko hodín neskôr začali z neba padať biele vločky. „Chytali sme to, o čom sme si mysleli, že je sneh, a nanášali sme si ho na tváre,“ uviedla Kentová. „Zvláštne ale bolo, že namiesto toho, aby bola zima, bolo horúco,“ dodala.

Vločky pochádzali z testu Trinity projektu Manhattan, prvej detonácie atómovej bomby na svete. Stalo sa to o 5:29 miestneho času na vrchole oceľovej veže v údolí Jornada del Muerto. Miesto bolo vybrané čiastočne pre jeho predpokladanú izoláciu. V skutočnosti sa ale niektorí ľudia nachádzali iba 20 kilometrov od miesta. Napriek tomu tí, ktorí žili v blízkosti miesta bomby, neboli pred testom varovaní a dokonca ich ani neevakuovali. Kentová a všetky jej kamarátky, s ktorými sa v ten deň kúpala v rieke, dostali rakovinu. Každé jedno z dievčat, ktoré vidieť na fotografii, zomrelo pred tridsiatkou. Jediný, kto žil dlhšie, bola Kentová, aj keď ani ona sa nevyhla rakovine.

2. Brutálny trest

Na prvý pohľad obyčajný záber zachytáva hrôzostrašný výjav. Fotografia vznikla v roku 1904 na misionárskej základni v Baringa v Kongu. Muž na zábere sa podľa BBC volal Nsala a jeho manželka a deti boli práve zabité. Pri bližšom pohľade je vidno, že Nsala hľadí na odseknutú ľudskú nohu a ruku, ktoré sú položené len kúsok od neho. Nsala bol gumárenským robotníkom v Kongu, ktorý, žiaľ, nesplnil svoju kvótu na daný deň. Za trest zabili jeho malú dcéru a všetko, čo zostalo, bola jej noha a ruka, ktoré dali mužovi ako pripomienku toho, čo sa stane, keď v práci nepodá dobrý výkon. Tu sa však brutalita udalostí nekončí – zvyšok jeho dcéry údajne padol za obeť kanibalom.

 

Photograph is celebrating 30 years. Erin Barnett—ICP's Director of Exhibitions and Collections—picked a photograph...

Posted by ICP - International Center of Photography on Saturday, January 5, 2019

3. Explózia raketoplánu

28. januára 1986 svetom otriasla tragédia. Len 73 sekúnd po štarte explodoval raketoplán Challenger, čo viedlo k strate siedmich astronautov vrátane Christy McAuliffeovej, prvej učiteľky vo vesmíre, informoval portál Economic Times. Tragédia nastala kvôli poruche O-krúžkov, dôležitej súčasti raketoplánu na tuhé palivo. V to chladné januárové ráno sa O-krúžky nepodarilo správne utesniť, čo umožnilo únik horúcich plynov a nakoniec viedlo k výbuchu. Táto udalosť šokovala NASA a prinútila vesmírnu agentúru prehodnotiť svoje bezpečnostné protokoly. Ešte mrazivejší je však fakt, že astronauti neumreli hneď – dôkazy naznačujú, že zomreli o niekoľko minút neskôr, keď kapsula dopadla do oceánu.

4. Krutí dovolenkári

V roku 2016 vytiahli dovolenkári v letovisku Buenos Aires z oceánu dva delfíny. Dav turistov sa s jedným z nich fotil, čo viedlo k jeho úhynu, informoval portál ABC News. „Táto nešťastná udalosť je príkladom krutosti, ktorú môžu ľudia spôsobiť, keď používajú zvieratá na účely zábavy, bez toho, aby mysleli na potreby zvieraťa,“ uviedla vo vyhlásení Argentínska nadácia pre ochranu prírody. Snímky, ktoré zachytil muž menom Hernan Coria, ukazujú dychtivý dav dovolenkárov, ktorý sa fotografuje a dotýka bezmocného zvieraťa.

5. Vražda bývalej priateľky

V roku 2015 zverejnil na Instagrame 20-ročný Loren Bunner fotografiu svojej 18-ročnej partnerky Jolee Callenovej. V tom čase nikto netušil, že zábery zachytávajú Callenovej posledné chvíle života. O pár hodín neskôr ju priateľ zhodil z útesu. Dvojica sa podľa denníka Independent údajne rozišla pár mesiacov pred osudnou túrou. Na výlet sa však spoločne vybrali ako kamaráti. Callenová údajne večer predtým poslala kamarátke správu, v ktorej žartovala. „Ak sa mi niečo stane, budeš vedieť, s kým som bola,“ uvádza denník Mirror. Bunner údajne Callanovú zastrelil a potom ju zhodil z útesu. V júli 2017 bol odsúdený na 52 rokov väzenia.

6. Teroristický útok

Fotografia vznikla 15. augusta 1998 v Omaghu, iba pár sekúnd predtým, ako červené auto explodovalo a zabilo 29 ľudí vrátane fotografa. Muž a dieťa na zábere však akoby zázrakom prežili. Medzi tými, ktorí prišli o život, bolo deväť detí a žena, ktorá bola tehotná s dvojčatami. K útoku sa prihlásila skupina s názvom „Skutočná IRA“. Bola to jedna z takzvaných „disidentských“ republikánskych frakcií, ktoré sa odtrhli od hlavného prúdu IRA po tom, čo sa jej politické krídlo Sinn Féin obrátilo na mierovú politiku, informoval portál The Conversation.

7. Zásah bleskom

Záber na prvý pohľad nevzbudzuje žiadne podozrenie: dvaja usmievajúci sa bratia, ktorým stoja vlasy dupkom. Ani jeden z nich však nevedel, že o chvíľu ich v kalifornskom národnom parku Sequoia zasiahne blesk. „Boli sme naozaj hlúpi,“ povedal Michael McQuilken, ktorý mal 18 rokov, keď 20. augusta 1975 vznikol tento legendárny záber. Jeho brat Sean mal podľa portálu NBC News len 12 rokov. „Mysleli sme si, že je to vtipné,“ dodal. McQuilken si aj o desiatky rokov neskôr živo spomína na smrteľné popoludnie. Hovorí o záblesku bieleho svetla jasného ako pri zváraní, ohlušujúcom výbuchu a pocite beztiaže. Najviac zo všetkého si však pamätá číru silu blesku. „Nikdy predtým som nebol opatrný. Teraz, ak sa chystám vyliezť na kopec, som prvý, kto sa má na pozore, ak sa nám nad hlavami zhromaždia mraky,“ dodal.

8. Osudná selfie

V októbri 2011 došlo v Spanish Fork Canyon v americkom Utahu k obrovskej tragédii. Tri dievčatá, 15-ročné Essa Rickerová a Kelsea Websterová, a Websterovej sestra Savannah Websterová, si urobili selfie na železničnej trati. Ani jedna z nich si ale nevšimla približujúci sa vlak. Podľa portálu ABC 13 nie je jasné, či jeden vlak prešiel všetky tri dievčatá, alebo ich odhodil na vedľajšie koľajisko, kde tiež prechádzal vlak. Essa a Kelsea boli na mieste mŕtve, Savannah umrela neskôr v nemocnici.

Viac o téme: TragédiaSmrťVraždaDelfínJadrová bombaPosledné zábery
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

OSZAR »