BRATISLAVA - Koaličná strana Hlas-SD ani minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) nepodporia návrh, aby Slovensko odmietlo tzv. pandemickú dohodu. Vyhlásil to Šaško. Poukázal na to, že dohoda neobmedzuje zvrchovanosť žiadnej krajiny a nikomu neberie slobodu v rozhodovaní, ako bude postupovať v prípade pandémie.
„Ja ani Hlas-SD nepodporíme návrh, aby Slovensko demonštratívne a možno ako jediné odmietlo pandemickú dohodu. Takýto krok je oveľa viac politickým marketingom ako skutočnou ochranou zdravia ľudí na Slovensku. Jediné, čo ním dosiahneme, je to, že sa na nás svet bude pozerať cez prsty a podľa toho sa v krízových chvíľach bude k nám možno aj správať,“ poznamenal v stanovisku, ktoré poskytli z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva.
Hlas-SD názor Šaška podporuje. Strana vo svojom stanovisku uviedla, že rešpektuje rozhodnutie členov vlády za Smer-SD a SNS odmietnuť za Slovensko všeobecný súhlas k pandemickej dohode, ale nepovažuje ho za správne riešenie. „Toto rozhodnutie nespraví zo Slovenska hrdinov, ale môže mať práve neblahé dôsledky pri vypuknutí celosvetovej pandémie,“ skonštatovala. Mieni, že pandémia ochorenia COVID-19 ukázala, aké následky nesie nerešpektovanie názorov odbornej obce. „Dvadsaťtisíc mŕtvych či rozvrátený štátny rozpočet by mali byť dostatočnou výstrahou pred spochybňovaním odbornej verejnosti,“ doplnila.
Šaško poukázal na to, že pandemická dohoda nie je celosvetovým nariadením, ale dohodou takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a spoločne čeliť hrozbe ďalšej pandémie. Vysvetlil, že stanovuje mechanizmy, ako si budú krajiny medzi sebou efektívnejšie vymieňať informácie o nových vírusoch či patogénoch, a podporí, aby mali štáty pripravené zásoby, vyškolených ľudí a plány. „Ak by predsa len k nejakej pandémii, nedajbože, došlo, pandemická dohoda pomáha krajinám zdieľať informácie a zároveň zabezpečiť, aby sa ľudia, samozrejme, čo je najdôležitejšie, dobrovoľne, dostali rýchlo k potrebným liekom alebo testom,“ povedal.
Pandemická dohoda ako nástroj spolupráce, nie obmedzenia
Zdôraznil, že pandemická dohoda nikomu neberie slobodu rozhodovať sa, ako bude v prípade pandémie postupovať. „Neobmedzuje zvrchovanosť žiadnej krajiny, a teda ani Slovenska. Dáva nám však lepší prehľad, dostatok informácií a potrebnú podporu. Pre každého jedného človeka na Slovensku znamená možnosť lepšej ochrany jeho zdravia, menej chaosu a menej zbytočných obmedzení v prípade pandémie. (...) Je to zdieľanie informácií s najvyspelejšími krajinami sveta, ako sú Švajčiarsko alebo severské štáty Európy,“ podotkol.
Pandémia ochorenia COVID-19 podľa slov Šaška Slovensku ukázala, že keď ide o ľudské zdravie, majú mať prednosť uznávaní odborníci. Skritizoval, že expremiér Igor Matovič v čase pandémie vymýšľal rôzne „atómofky“. „Za túto výstrednú samoľúbosť však zaplatili tisícky ľudí tou najvyššou cenou - svojimi životmi a zdravím,“ dodal. Mrzí ho, že splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár ešte nepredložil ucelený materiál, ktorý by hodnotil manažovanie pandémie počas vlád Matoviča a Eduarda Hegera. „Aby nám jasne ukázal, ktoré riešenia boli v poriadku, ktoré boli zbytočné a ktoré boli životu nebezpečné,“ argumentoval.
Zmluva má chrániť zdravie
Šéf rezortu zdravotníctva je presvedčený, že Slovensko sa pri pandémiách nemá hrať za každú cenu na hrdinu, ktorý ide proti celému svetu. „Už sme to raz za Matoviča urobili a nedopadlo to dobre, práve naopak. Oveľa väčšiu istotu ľuďom vo veci ich zdravia dá obojstranne prospešná spolupráca s tými najlepšími, spolupráca založená na vede a faktoch,“ dodal. Deklaroval, že na prvom mieste preňho budú vždy záujmy pacientov, zdravotníkov a slovenského zdravotníctva. „A tieto záujmy budem aj naďalej všetkými silami obhajovať,“ avizoval.
Vo švajčiarskej Ženeve sa bude od 19. do 27. mája konať 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa na jej znení dohodli v apríli. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.
Pandemická dohoda rozdeľuje koalíciu
Vláda už v piatok (16. 5.) rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode. Záver zatiaľ nezverejnila. Premiér Robert Fico (Smer-SD) už skôr informoval, že na postoj k dohode sú v rámci koalície rôzne názory, no Smer-SD ju považuje za „absolútne neprijateľnú“.
„Pokiaľ by aj niekto chcel spochybniť dané rozhodnutie per rollam, ja zvolám kedykoľvek, aj zajtra ráno, vládu a dané rozhodnutie prijmeme aj na riadnom zasadnutí vlády. Toto je naše stanovisko k pandemickej zmluve. Je škodlivá pre suverénne krajiny a takto sme sa k nej postavili,“ poznamenal.
Predseda vlády zároveň hovoril o kríze Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a vplyvoch farmaceutických firiem na ňu. „Pripravili pandemickú zmluvu, ktorú pozorne sledujeme od samého začiatku. Táto pandemická dohoda, ktorá je ponúknutá ako nejaké riešenie, podľa nášho názoru výrazne zasahuje do suverénneho práva štátu rozhodovať, ako bude riadiť procesy spojené s nejakými pandémiami, ktoré by mohli prísť v budúcnosti,“ povedal.
Názory sa líšia
Pripustil však, že názory na pandemickú dohodu sa v rámci koalície líšia. „My nie sme povinní mať rovnaký názor. Vo vládnej koalícii sme tri strany. Politická strana Hlas podporuje pandemickú dohodu a má obrovský problém s tým, že Smer-SD a SNS majú na to iný názor,“ skonštatoval. Na kritiku Hlasu-SD Fico reagoval tak, že by bol rád, keby sa nervozita u jeho koaličných partnerov skončila. „Im sa rozpadli poslanecké kluby a vláda nemala väčšinu v parlamente. Musel som preto prijať rozhodnutia, ktoré sa im nepáčia, a nervozita u nich je pomerne veľká,“ podotkol.
Fico likviduje svojho koaličného partnera, reaguje exminister Krajčí
K téme sa už vyjadril aj bývalý minister zdravotníctva za OĽaNO Marek Krajčí z hnutia Slovensko. "Robert Fico pokračuje v politike, ktorá Slovensko vrhá do veľkej hanby a izolácie. Zároveň pokračuje v postupnej predátorskej likvidácii svojho koaličného spojenca - strany Hlas," povedal Krajčí.
KDH upozorňuje, že SR si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu. Uviedlo to vo svojom stanovisku. Zároveň skritizovalo, že minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) len nesmelo naznačil, že Hlas-SD má na pandemickú dohodu iný názor ako ostatné koaličné strany, a vláda aj tak schválila, že SR ju nepodporí.
„Strana Hlas v sobotu prostredníctvom svojho nominanta Šaška zverejnila video, kde obhajuje svoj rozdielny postoj k pandemickej dohode. Rozhodli sa tak slabučko hryzkať a tváriť sa na ešte demokratov a tých, ktorým ešte trošku bliká svetielko príčetnosti. Samozrejme, nezabudli spomenúť mantru katastrofálneho manažmentu pandémie bývalou vládou, keď oni bafkali tabak, zvolávali na námestia a okúňavo nevedeli zaujať jasné stanovisko vo veci očkovania,“ skonštatoval poslanec Národnej rady SR Peter Stachura (KDH).
Poslanec František Majerský (KDH) mieni, že Šaško mohol ukázať svoju silu, ale zostalo to len pri slovách. Kritizoval, že minister už vlastne zdravotníctvo neriadi. „Teraz sa snaží vystrčiť rožky a premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) nesmelo naznačiť, že oni majú iný názor. Aj ‚tance‘ ministra Šaška okolo pandemickej dohody sú jasným dôkazom, že koaličné strany neberú ministrov za Hlas-SD vážne, keďže si v piatok (16. 5.) na zasadnutí vlády per rollam schválili, že Slovensko neplánuje podporiť pandemickú dohodu,“ podotkli kresťanskí demokrati. Pandemická dohoda má podľa nich slúžiť svetu na lepšie zvládanie pandémií v budúcnosti. „Dá sa očakávať, že Fico si odmietnutím pandemickej dohody opäť privinie na svoju hruď všetkých, ktorí veria, že Svetová zdravotnícka organizácia je zločinecká organizácia ovládaná temnými silami,“ dodali.
Ak SR odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť, je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), mal by zo svojej funkcie odísť. Myslí si to predseda opozičného PS Michal Šimečka. Hlas-SD sa musí podľa neho výraznejšie ozvať. Zároveň dodal, že odmietnutie pandemickej dohody je obrovskou hanbou pre krajinu a ďalším krokom do izolácie. Premiér Robert Fico (Smer-SD) a vláda idú podľa Šimečku týmto krokom proti väčšine v parlamente.
„Ak sa to naozaj udeje a vládni zástupcovia a zástupcovia Slovenska v Ženeve neodsúhlasia dohodu proti vôli ministra Šaška, tak minister už nemá čo ďalej zotrvávať na svojej pozícii,“ vyhlásil Šimečka na sobotnej tlačovej konferencii. Pripomenul, že ide o zmluvu, ktorá sa dohovárala roky a má obrovský význam pre boj s pandémiou. „Je tu jasný postoj ministra zdravotníctva a keď ho vláda obíde, tak nemá čo zotrvávať vo svojej funkcii. Ak chce Hlas ukázať, že nie je v tejto koalícii úplne zbytočný, tak niekde sa proste musí ozvať,“ myslí si líder PS.
Šimečka žiada, aby sa o dohode rokovalo aj v parlamente. „Keby o tom rozhodovala národná rada, väčšina by sa vyslovila za to, aby sa Slovensko pridalo k tejto pandemickej dohode, pretože je tu opozícia a strana Hlas. Čiže to, čo sa v tejto chvíli deje, je, že premiér ide proti väčšine, proti vôli legitímne zvoleného parlamentu,“ uviedol s tým, že Fico a Smer-SD sú závislí od „bludárov“, ktorí nerešpektujú fakty, vedecké poznanie a hazardujú so životmi a zdravím ľudí.