BRATISLAVA - Ministerstvo práce plánuje od júla tohto roka upraviť sumy životného minima. Výška životného minima sa mení vždy k 1. júlu, pričom platí do 30. júna nasledujúceho roka. Nepôjde o jediný nárast, na výšku životného minima je totiž naviazaná aj výška minimálneho dôchodku.
„Úprava súm životného minima sa vykoná tak, že tieto sumy sa vynásobia koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností zisteným Štatistickým úradom (ŠÚ) Slovenskej republiky za rozhodujúce obdobie, za ktoré sa považuje obdobie od apríla predchádzajúceho kalendárneho roka do apríla bežného kalendárneho roka,“ uviedol rezort práce v predbežnej informácii návrhu opatrenia o úprave súm životného minima, ktorý zverejnilo na legislatívno-právnom portáli Slov-lex.
archívne video
Na základe údajov úradu bol koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností za obdobie od apríla predchádzajúceho roka do apríla súčasného kalendárneho roka na úrovni 1,037.
V prípade plnoletej fyzickej osoby je aktuálne do 30. júna 2025 výška životného minima na úrovni 273,99 eura mesačne. Ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu, tak je to celkovo 191,14 eura na mesiac a pri nezaopatrenom dieťati alebo zaopatrenom neplnoletom dieťati ide o mesačnú sumu 125,11 eura.
So životným minimom porastú aj minimálne dôchodky
So životným minimom porastú aj minimálne dôchodky. Ako uviedol odborník na sociálnu politiku Jozef Mihál (Demokrati), nové sumy minimálnych dôchodkov sú naviazané na sumu životného minima, platnú k 1.1.2026 a tá by mala byť 284,13 eur.
Výška minimálneho dôchodku nie je pre všetkých jednotná - počíta sa ako násobok sumy životného minima v závislosti od počtu rokov dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku. „Za prvých 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia je suma minimálneho dôchodku daná ako 145 % sumy životného minima. Za každý ďalší rok kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia od 31. do 39. roku kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia sa suma minimálneho dôchodku zvýši o 2,5 % sumy životného minima,“ vysvetlil Mihál.
„Za každý ďalší rok kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia od 40. do 49. roku sa suma minimálneho dôchodku zvýši o 3 % sumy životného minima.Za každý ďalší rok kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia od 50. do 59. roku sa suma minimálneho dôchodku zvýši o 5 % sumy životného minima. Za každý ďalší rok obdobia dôchodkového poistenia od 60. roku obdobia dôchodkového poistenia sa suma minimálneho dôchodku zvýši o 7,5 % sumy životného minima,“ doplnil s tým, že výsledná suma sa zaokrúhľuje na celých 10 eurocentov nahor.
Nové sumy týchto minimálnych dôchodkov spísal v tabuľke.
Nárok na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok má poberateľ:
- starobného dôchodku (aj keď bol predtým priznaný ako predčasný starobný dôchodok)
- alebo
- invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.
Podmienky nároku splní poberateľ dôchodku vtedy, ak:
- získa najmenej 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku,
- výška dôchodkových príjmov je nižšia ako výška minimálneho dôchodku a
- požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok (napríklad poberateľka starobného dôchodku – vdova musí požiadať aj o priznanie vdovského dôchodku).
Obdobím dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku je:
- obdobie dôchodkového poistenia získané
- pred 1. januárom 1993 (započítajú sa všetky dni dôchodkového poistenia),
- v cudzine (započíta sa celé obdobie, ak je potvrdené príslušnou inštitúciou),
- v kalendárnom roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok,
- v kalendárnom roku, za ktorý sa osobný mzdový bod určil najmenej v hodnote 0,241
O zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok nie je potrebné žiadať. O nároku Sociálna poisťovňa rozhodne z úradnej povinnosti – bez osobitnej žiadosti.