USA – Podráždenosť, únava či problémy so sústredením môžu mať rôzne príčiny. Mnohokrát sú spojené so stresom, psychickým vyčerpaním alebo úzkosťou. Avšak, tieto príznaky môžu signalizovať aj nízku hladinu cukru v krvi, známu ako hypoglykémia. Mnoho ľudí si ich často zamieňa s úzkosťou. Kedy teda ide o hypoglykémiu a kedy o úzkosť? A ako tieto dve podmienky správne rozlíšiť?
Ak vás pri dokončovaní pracovných úloh pochytí bolesť hlavy, ktorá pripomína záchvat migrény, alebo sa po dlhom dni nedokážete sústrediť na televízny program, môžete mať pocit, že niečo nie je v poriadku. Podľa rôznych internetových zdrojov by sa mohlo zdať, že trpíte úzkosťou. Prekvapivo však môže ísť aj o nízku hladinu cukru v krvi – hypoglykémiu. „Existuje reálna možnosť, že si človek pomýli hypoglykémiu s úzkosťou, pretože symptómy sú veľmi podobné,“ pre portál HuffPost upozorňuje Priyanka Majetyová, endokrinologička a odborníčka na metabolizmus z Virginia Commonwealth University. „Najmä ak pacient nemá diagnostikovanú cukrovku ani problémy s hladinou cukru, úzkosť sa môže javiť ako pravdepodobnejšia príčina.“
Hypoglykémia nie je len pre diabetikov
Hoci sa hypoglykémia najčastejšie spája s cukrovkou, môže sa vyskytnúť aj u ľudí, ktorí touto chorobou netrpia. Medzi bežné spúšťače hypoglykémie u nediabetikov patria vynechávanie jedál, niektoré lieky, konzumácia alkoholu, ale aj zdravotné problémy ako ochorenie pečene či obličiek. Ak však nemáte diabetes, môže byť ťažké rozoznať príčinu svojich symptómov. Podľa Majetyovej však medzi bežné príznaky hypoglykémie patrí bolesť hlavy alebo migréna, pocit nervozity alebo nepokoj, trasenie alebo chvenie končatín, neschopnosť jasne myslieť alebo problémy so sústredením, únava alebo slabosť, zmenený alebo narušený spánok, potenie, pocit chladu alebo vlhkosti na pokožke, rýchly tlkot srdca, závraty alebo ľahká mdloba či podráždenosť.
Môžete mať obe naraz
Niekedy môžete zažívať symptómy, ktoré sú príznačné ako pre úzkosť, tak aj hypoglykémiu. „Človek s nízkou hladinou cukru môže tiež zažívať úzkosť,“ uvádza Markyia Nicholsová, hlavná lekárka v zdravotnej technologickej spoločnosti Ciba Health. „Mala som niekoľko pacientov s úzkosťou, ktorým som diagnostikovala diabetes, pretože mali presne takéto príznaky,“ dodáva psychiatrička Jennifer Krakerová. Tieto dva zdravotné problémy môžu spôsobiť rovnaké fyzické reakcie. „Oba stavy spúšťajú reakciu ‚bojuj alebo uteč‘, ktorá uvoľňuje stresové hormóny, spôsobujúce podobné fyzické pocity,“ vysvetľuje Majetyová. „Keď hladina cukru v krvi klesne, uvoľní sa epinefrín (adrenalín), ktorý vysiela signály do pečene, aby vytvorila viac glukózy, čiže cukru v krvi,“ uviedla Nicholsová. „Adrenalín tiež zvyšuje srdcovú frekvenciu, spôsobuje potenie a môže spôsobiť, že sa budete cítiť nervózne.“
Ako zistiť, či ide o hypoglykémiu alebo úzkosť?
Ak si nie ste istí príčinou svojich symptómov, začnite liečbou hypoglykémie. „Ak sa tieto príznaky rýchlo zmiernia po jedle, pravdepodobne ide o nízku hladinu cukru v krvi,“ hovorí Roberta Kleinmanová, registrovaná sestra a certifikovaná odborníčka na diabetes. „Odporúča sa zjesť 15 gramov rýchlo pôsobiacich sacharidov, ako ovocný džús alebo glukózové tablety, pretože tieto môžu rýchlo zmierniť hypoglykémiu,“ dodáva Majetyová. Ak sa príznaky nezlepšia, môže ísť o úzkosť. „Ak je príčinou úzkosť, môžete vyskúšať techniky ako hlboké dýchanie alebo mindfulness, prípadne sa poradiť s odborníkom,“ radí Majetyová. V prípade, že sa symptómy nezlepšia alebo ak sa neviete rozhodnúť, ktorá komplikácia je príčinou, vždy sa obráťte na svojho lekára. Sledovanie hladiny cukru v krvi a správne diagnostikovanie problému je kľúčové, aby ste predišli závažným komplikáciám.